Suç ve Ceza Kitap Tavsiyesi

Suç ve cezaOkuduğumuz kitaplar içerisinde klasiklerin yeri her zaman ayrıdır. Klasikler denince de Rus klasikleri çok önemli bir yerdedir edebiyat içerisinde. Suç ve Ceza ise bu klasikler içerisinde bir baş yapıttır diyebiliriz. Birine kitap tavsiye edeceksek Suç ve Ceza kitabını mutlaka önermemiz gerekir. Suç ve Ceza ilk kez 1866 yılında yayımlanmış bir Rus klasiğidir. Rusça anadilde yayımlanan bu eserin yazarı ise büyük romancı Dostoyevski‘dir. Kitabın Rusça ismi ise Prestuplenie i nakazanie şeklindedir. Edebiyat zevki böylesine yüksek bu tür eserlerde kitabın özetiyle asla yetinemezsiniz. Kitap özetini ancak ve ancak bir yazılı öncesi falan okursunuz. Yoksa özetle konuyu öğrenmenin edebiyat ile alakası yoktur. Suç ve Ceza kitabını şiddetle tavsiye ettiğimiz için ilginizi çekmesi açısından çok kısa bir özetini vereceğiz. Daha doğrusu özetten çok kitabın konusu diyebiliriz.

Suç ve Ceza Kitap Konusu

Suç ve Ceza kitabının baş kahramanı Raskolnikov’dur. Raskolnikov fakir ve genç biridir. Zeki ve çalışkan olmasına rağmen hukuk öğrenimini yarıda bırakmıştır. Aynı zamanda parasızlığın insanlarda yarattığı büyük sıkıntıların da farkındadır. Topluma büyü faydalar sağlayabilecek insanların parasızlıktan dolayı engellenmesine fikren karşı çıkmaktadır. Bu fikrini gerçekleştirmek üzere zengin birini öldürür. Ardından yaşadığı psikolojik buhranlar ile tedirgin bir karaktere sahip olur. Sonrasında yaşanan olaylar ile  Raskolnikov ilginç maceralara sürüklenecektir.

Kitabın konu olarak ana hatları bu şekildedir. Ancak kitaptan haz alabilmek için hepsini okumanız gerekir. Şöyle ki, kitap yazarının da politik bakış açısını yansıtacak şekilde zenginlerin fakirlerini ezmesini eleştirse de asıl olayı insanlığın düşebileceği ruhsal durumları gösterebilmektir. Bunu yaparken de önemli ve zengin bir dil kullanılmıştır. Rusça bilenler tabi ki bu dilden daha iyi yararlanacaklardır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + nineteen =