Tarım ile İlgili Meslekler

Tarım neredeyse her toplum için en temel ekonomik faaliyetlerden biridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarımda çalışan nüfus azalmış ancak insanlık tarımdan asla vazgeçmemiştir. Çünkü beslenmemiz tarım ve tarıma bağlı hayvancılığa dayalıdır. Bu yazıda tarım ile ilgili meslekler üzerinde durmaya çalışacağız.

Tarım ile ilgili meslekler şöyle sıralanabilir:

 • Çiftçilik
 • Çiftçi yardımcılığı
 • Tarım teknikerliği
 • Seracılık
 • Ziraat mühendisliği
 • Ziraat teknikerliği
 • Hayvancılık
 • Seracılık
 • Tarım ürünleri işletmeciliği
 • Tohum sanayiciliği
 • Tarım eksperliği

Tarımla ilgili akla gelen temel bazı meslekleri saydık. Ancak gıda sanayisinin tamamı tarıma dayalı olduğundan bu alandaki bütün sanayiler aslında tarımla ilgili meslek olarak görülebilir.

Tarım ile ilgili meslekler

Tarım ve Sanayi İlişkisi

Tükettiğimiz en önemli kaynaklardan biri gıdadır. İnsanların genel gıda tüketimleri bütün tüketimlerin önünde gelir. Gıda ise tarıma dayalıdır. Eskiden tarımdan doğrudan temin edilen gıdalar günümüzde koşulların gelişmesiyle çok gelişmiş bir gıda sanayisi üretmiştir.

Evde aldığınız gıdaları düşünün. Bunların büyük bir bölümü artık fabrikalarda üretilmektedir. Ancak fabrikalar yoktan var edemeyeceği için bunlar doğal kaynaklardan ham madde olarak karşılanmaktadır.

Eve aldığımız peynir için süt üreten bir çiftlik gereklidir. Çiftlikteki hayvanları beslemek için ise yem üreten bir tarlaya ihtiyaç vardır.

Yemek yapmak için aldığınız patates ve domates doğrudan tarladan gelmektedir. Ancak patates cipsi ya da ketçap sanayi ürünleridir. Burada tarım ürünleri işlenerek kullanıcıya sunulmaktadır.

Tarımın sanayi ile ilişkisi sadece gıda yönünden değildir. Tarımda pamuk üretimi ya da hayvanlardan elde edilen yün bütünüyle tekstil sektörünü beslemektedir.

Tarım ve Taşımacılık İlişkisi

Eskiden toplumun büyük bir bölümü tarımsal alanlarda ve köylerde yaşardı. Böylece tarladan veya hayvanlardan alınan ürünler doğrudan tüketilirdi. Yani gıda ürünleri çok fazla yer değiştirmezdi.

Ancak günümüzde artık şehirler ve büyük metropol merkezler bulunuyor. Durum böyle olunca üretilen tarım ürünleri üretildikleri yerde tüketilmiyor artık. Başka bir kente hatta bazı durumlarda başka bir ülkeye yolculuk yapıyor. Örneğin Amerika’da yetiştirilen bir ceviz Türkiye’de tüketilebiliyor.

Dünyadaki nakliye işlemlerinin büyük bir kısmı tarım ve sanayiye dayalıdır. Bu da başlı başına büyük bir sektördür.

Nakliye ile ilgili olan motorlu kara taşıtları, trenler, uçaklar, gemiler ve bunlarla ilgili ürünleri düşünün. Bu araçların organizasyonu, tamiri, bakımı, kullanımını da eklediğiniz zaman aslında tarıma dayalı taşımacılığın yani nakliyenin büyük bir nüfusun geçin kaynağı olduğunu göreceksiniz.

Bu tür meslekler doğrudan tarım ile ilgili değil gözükse de aslında tarım ürünlerinin taşımacılığa çok büyük bir etkisi vardır.

Tarımda Makineleşme

İnsanoğlu tarımı keşfettiğinden bu yana binlerce yıldır tarım insan gücüne dayalı yapılmaktaydı. Durum böyle olunca bütün bir toplumun tarımla ve hayvancılıkla uğraşması gerekiyordu. Tarım dışındaki ana sektör ise tarım ürünlerinin taşınmasını ve pazarlanmasını içeren ticaret sektörüydü.

Ancak geçtiğimiz 2 yüzyılda bu düzen tamamen değişmeye başladı. Büyük fabrikalar kurulmakta ve fabrika çevresinde kurulan büyük şehirlere göçler başlamaktaydı. Ayrıca üretilen makinelerden dolayı tarımda insan gücüne olan ihtiyaç da zamanla azalmaya başladı.

Durum böyle olunca şehirlere göç hızlandı ve şehir hayatında yepyeni ekonomik faaliyetler başladı. Eğitim, sağlık, turizm gibi hizmet alanları giderek hayatımızın merkezine oturdu. Tarımda ise artık daha az insan çalışıyor ancak tarımsal üretim azalmıyor aksine artıyordu.

Tarımla ilgili meslekler değerlendirilirken daha geniş düşünmek gerekiyor. Tarım makineleri artık sanayi olarak büyük bir sektör halini aldı. Tarım makine ve ekipmanlarının ticareti ve bakımı da yine tarımla ilgili meslekler arasında yer almaktadır.

Önemli yazı: Biyoloji ile ilgili meslekler

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =