TEMA’nın Çalışmaları Diğer Canlı Türlerinin Yaşamını Nasıl Etkiler?

İnsan nüfusunun çevreyi giderek fazla kirletmesi sonucu Dünya genelinde bir çevre duyarlılığı oluşmaya başlamıştır. Bu duyarlılığın bizdeki sonucu TEMA gibi çevre sorunlarıyla ilgilenen kuruluşların ortaya çıkmıştır. 1992 yılında kurulan TEMA’nın açılımı “Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı” şeklindedir. Vakıf 11 Eylül 1992 tarihinde kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana önemli işler başarmıştır.

Bu yazıda TEMA’nın çalışmaları diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler konusu üzerinde duracağız. Bu ödevin sıkça verildiğini biliyoruz.

TEMA’nın temel amaçları arasında toprağı korumak, ağaçlandırmayı arttırmak, çevreyi korumak ve erozyonu önlemek gibi amaçlar sıralanabilir. Bu uğurda yapılan faaliyetler hem insanlara doğal bir çevre bırakması açısından insanlara fayda sağlamaktadır hem de diğer canlıları da birçok açıdan olumlu etkilemektedir.

Temanın çalışmaları diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler

TEMA’nın Çalışmalarının Diğer Canlılara Etkisi

TEMA bizzat kendisi ağaçlandırma ve doğayı koruma faaliyetlerini sürdürürken bir yandan da toplumun bu konuda bilinçlenmesini hedeflemektedir. TEMA’nın yaptığı çalışmalar diğer canlıların yaşamını da son derece olumlu etkiler.

TEMA’nın çalışmalarının diğer canlılara etkisi kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Ağaçlandırma faaliyetleri ile diğer birçok hayvana barınacak ve yaşamlarını sürdürecek alan sağlanmaktadır.
  • Doğanın korunması doğada yaşayan bütün canlılara genel anlamda faydalıdır.
  • TEMA çalışmaları sayesinde çölleşme ve küresel ısınma yavaşlayacak ve canlı çeşitliliği olabildiğince korunacaktır.
  • Öğrenciler başta olmak üzere toplumun doğayı temiz tutması için bilinçlendirme yapılmakta bu da hem doğayı hem de doğadaki canlıları korumaktadır.
  • Tarımsal alanların korunması ve erozyonun önlemesi hem toprak hem de su kirliliğini engellemektedir. Bu yolla suda ve toprakta yaşayan milyonlarca mikroorganizma korunmaktadır.

TEMA’nın çalışmaları her anlamda doğal sistemi koruyucu çalışmalardır. Bu çalışmalara destek vermek ve bunların artmasına yardımcı olmak bir insanın doğaya yapabileceği en büyük iyiliklerden biridir.

TEMA’nın internet sitesine buradan ulaşabilir ve vakfın çalışmaları hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz gönüllü olup vakfa destek de verebilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 18 =