Trafikte Hoşgörülü Olmak İfadesinden Ne Anlıyorsunuz?

Hayatımızın önemli bir kısmı trafikte geçiyor. Özellikle sürücü belgesi alıp araç kullanmaya başladığımız zaman trafik bizim hayatımızda önemli bir yer ediniyor. Bu yazıda ödevlerde karşımıza çok çıkan trafikte hoşgörülü olmak ifadesinden ne anlıyorsunuz sorusunu yanıtlayacağız. Trafikte hoşgörü çok önemlidir.

Önce hoşgörü nedir yani hoşgörülü olmak ne demek kısaca tanımlayalım. İstenmeyen bir durum karşısında gösterilen sabra hoşgörü denilebilir. Hoşgörü sadece trafikte değil, hayatımızın her alanında edinmemiz gereken bir niteliktir.

Hoşgörülü olmakla ilgili şöyle bir örnek verebiliriz. Komşunuza misafir geldiğinde evde oluşan kalabalıktan dolayı bir gürültü oluştuğunu düşünün. Bu gürültünün nedeninin misafirler olduğunu bilerek buna karşı anlayış göstermek hoşgörülü olmak için verebilecek basit ve güzel bir örnektir.

Trafikte hoşgörülü olmak

Trafikte Hoşgörülü Olmak Ne Demektir?

Trafiğin yoğun olduğu saatler başta olmak üzere insan genellikle trafikte gergin olabilmektedir. Bu durumda trafikte hoşgörü daha da önem kazanmaktadır. Trafikte hoşgörülü olmak hem kazaları azaltacak hem de toplumun gerilmeden barış içerisinde yaşamasına katı yapacaktır.

Trafikte hoşgörülü olmak ile ilgili şu örnekler verilebilir:

  • Diğer sürücülere karşı sabırlı ve anlayışlı olmak
  • Bizi geçen veya geçmek isteyen araçlara yol vermek
  • Yayalara her zaman öncelik tanımak
  • Trafikte dikkatli davranmayı elden bırakmamak
  • Trafik kurallarına uymak ve trafiğin huzurunu bozmamak
  • Beklenmedik bir durum ortaya çıktığında sabırlı ve anlayışlı olmak
  • Diğer sürücülere ve yayalara karşı empati ile yaklaşmak
  • Yardıma ihtiyacı olan birine yapabileceğimiz bir yardım varsa bundan kaçınmamak
  • Gereksiz yere korna çalmamak
  • Motosiklet, bisiklet, kamyon, otobüs gibi farklı türdeki araçlara karşı da anlayışlı olmak.

Trafikte hoşgörü önemlidir ancak daha da önemli olan trafik kurallarına uymaktır. Önce kurallara uymak daha sonra da sabırlı ve hoşgörülü olmak sağlıklı bir trafiğin anahtarıdır.

Trafikte Hoşgörünün Önemi ve Faydaları

Trafikte hoşgörü nedir kısaca öğrendik. Bu hoşgörü trafik eğitimi ve kurallara uyma ile bir araya gelerek güvenli trafiği oluşturur. Trafikte her yıl binlerce insanın kazalar sonucu öldüğünü düşünürsek trafikle ilgili hiçbir şeyin şakaya gelmeyeceğini gösterir.

Trafikte hoşgörülü olmak paniği azaltır. Bu da can ve mal kayıplarını azaltır. Yani trafikte hoşgörü gösterebilmek insanların hayatını kurtarmakla sonuçlanabilecek çok ciddi bir iştir.

İnsanların trafik gibi gergin ortamlarda hoşgörülü olması bazen zor olabilir. Ancak bunun faydaları düşünüp trafikte hoşgörüyü bir ilke haline getirmek gerekir.

Önünüzdeki aracın çok yavaş gittiğini düşünün. Ona karşı empati yapmanız gerekir. Çünkü önünüzdeki sürücünün ne yaşadığını bilmiyorsunuz. Bunu göstermeyip kornaya bastığınızı düşünün. Belki de panikleyecek ve ani bir hareketle kazaya neden olacaktır. Bu tür olaylar birçok kişinin başına geliyor. Bizim başımıza gelmemesinin de garantisi yoktur.

Trafikte hoşgörülü olmak trafik kültürünün ve trafik eğitiminin önemli bir parçası olmalıdır. Güvenli ve sağlıklı trafik ancak hoşgörü ortamında ortaya çıkabilir.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − two =