Tundra İklimi Grafiği

İklim grafikleri iklimlerin genel karakterini anlamamız açısından önemlidir. Tundra iklimi grafiği de tundra ikliminin yağış ve sıcaklık rejimini öğrenmemizi sağlar.

Tundra iklimi grafiğini vermeden önce tundra iklimi nedir kısaca görelim.

Tundra İklimi Nedir?

Tundra iklimi kuzey yarım kürede  60 – 70 enlemleri arasında görülen çok soğuk ve kurak bir iklimdir. Bu iklimin aynı şekilde güney yarım kürede görülmemesinin nedeni güneyde aynı aralıkta karaların bulunmamasıdır.

Dünya üzerinde tundra ikliminin görüldüğü yerler Kanada, Sibirya ve Kuzey Avrupa’nın kuzey kesimleridir. Burada havalar çok soğuk ve yağışlar çok azdır.

Tundra iklimi kutup iklimine geçmeden önceki aşamadır. Kutup iklimi tundra ikliminin daha da ağırlaşmış halidir. Tundra ikliminin bitki örtüsüne tundra denir. Bu da küçük ot ve çalı guruplarına verilen isimdir.

Tundra İklimi Grafiği ve Özellikleri

Tundra ikliminin soğuk ve yağışsız bir iklim olduğunu söyledik. Aşağıda tundra iklimin grafiği verilmiştir.

Tundra iklimi grafiği

Grafikten de görüldüğü gibi tundra ikliminde en sıcak mevsim yaz aylarında görülür. Ancak bu aylarda dahi sıcaklık 20 dereceyi geçmez. Yağış da yine bu dönemlerde düşer. Çünkü yağışın oluşması için de bir miktar sıcaklık gereklidir.

Kışın yağış yok denecek kadar azdır. Sıcaklık da 0 derecenin altına düşmüştür. Bu koşullara uyum sağlamış bazı bitki ve hayvan türleri bu sahada yaşayabilir. Ancak canlı çeşitliliği tundra ikliminin görüldüğü yerde oldukça azdır.

Tundra iklimini yüksek dağ iklimine benzetebiliriz. Ancak tundra sahasının biraz daha soğuk olduğunu hatırlatmak gerekir. Karasal iklimlerde yükseltisi yüksek olan yerler bazen tundra coğrafyasını anımsatır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =