Türkiye’nin Komşuları

Kendi ülkemizin coğrafyasını bilmek ancak ülkemizin içinde bulunduğu konumu bilmekle mümkün olabilir. Türkiye’nin komşuları bilinmeden Türkiye’nin nereden olduğu da tam anlaşılmaz. Türkiye Asya ve Avrupa kıtalarının ortasına yerleşmiştir. Akdeniz ve karadenizin de tam ortasındadır. Güneyinde de Afrika kıtası vardır. Bu itibarla dünyanın coğrafi olarak en önemli bölgelerinden biridir de diyebiliriz.

Türkiyenin komşuları

Türkiye’nin kara ve deniz sınırlarıyla çeşitli komşuları vardır. Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz olduğu için doğrudan bir kara temaslı komşusu yoktur. Ancak deniz aracılığıyla Karadeniz’e sahili olan bütün ülkelerle komşudur diyebiliriz. Aynısı Akdeniz için de geçerli olabilir. Türkiye’nin kara komşularına gelince ise durum biraz daha farklılaşır.

Türkiye’nin batıda Yunanistan ve Bulgaristan gibi iki tane komşusu vardır. Bu ülkemizin balkanlara, oradan da Avrupa’ya açılan kapısıdır. Güneyinde ise uzunca sınırlarla birleştiğimiz Suriye ve Irak devletleri komşularımızdır. Doğu kısmında ise en büyük komşumuz irandır. Bunun yanında doğuda Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan doğu komşularımızdır.

Türkiye’nin komşularını şöyle listeleyebiliriz:

  1. Yunanistan
  2. Bulgaristan
  3. İran
  4. Ermenistan
  5. Gürcistan
  6. Azerbaycan (Nahçıvan aracılığıyla)
  7. Irak
  8. Suriye

Tabi bu listede verdiğimiz ülkeler Türkiye’nin kara komşularıdır. Deniz komşularını da listelersek epey kalabalık  bir liste karşımıza çıkacaktır. Bu şekilde Rusya, Ukrayna gibi devletler de kolaylıkla listeye dahil olacaklardır. Ancak Türkiye’nin komşuları denince akıllara direk kara komşuları gelmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =