Türkiye’nin Matematik Konumu

Matematik konum coğrafya açısından çok önemli bir kavramdır. Matematik konum coğrafi konumu matematiksel olarak ifade etmeye yarar. Bizim yaşadığım ülke olan Türkiye için matematik konumu bilgisine sahip olmamız birçok açıdan önemlidir. Türkiyenin matematik konumu bize ülkemizin nerede bulunduğu ile ilgili temel bilgiler verir. Bunun da ötesinde Türkiyenin matematik konumunun birçok sonucu vardır. Örneğin Türkiye’nin bir orta kuşak ülkesi olduğunu matematik konumuna bakarak anlayabiliriz. Ya da hiç haritaya bakmadan Türkiye’nin hangi yarım kürede olduğunu matematik konum sayesinde söyleyebiliriz. Türkiye’nin doğu ve batı arasındaki yerel saat farkını da yine matematik konum aracılığıyla hesaplarız.

Türkiyenin matematik konumunu yani Türkiyenin koordinatlarını direk verelim. Türkiye 26-45 doğu boylamlarında ve 36-42 kuzey enlemlerinde yer alır. Şimdi bu bilgilerden Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında kaç dakika yerel saat farkı vardır diye sorarsak sizin 4x(45-29)=76 dk şeklinde cevap verebilmeniz gerekir. Türkiyenin matematik konumu işte bu yüzden çok önemlidir. Aynı şekilde Akdeniz bölgesinin Karadeniz bölgesinden daha sıcak olmasının nedeni Akdeniz bölgesinin ekvatora daha yakın olmasıdır. Bunu da yine matematik konum aracılığıyla bilmekteyiz. Türkiye’nin matematik konumu bize Türkiye hakkında daha birçok bilgi verir. Ancak en basit ifadeyle başlangıç meridyeninin doğusunda ve ekvatorun kuzeyinde olduğunu bilebiliriz.

Türkiyenin matematik konumu

Yukarıda çizim Türkiye’nin şekline birebir uymamakla birlikte matematik konumu anlamamıza yardımcı olacaktır. Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu da bu sayede bilinecektir. Matematik konum ülkelerin adresi gibidir. Nasıl 125. cadde diye ev veya iş yeri adresleri oluyorsa aynı şekilde ülkeler için de gereken adres bilgisi matematik konumda saklıdır. Coğrafi konum nedir adlı yazıda coğrafi konumu anlatmıştık. Matematik konum coğrafi konumun matematiksel ifadesidir. Türkiyenin matematik konumu da bize Türkiyenin coğrafi konumu hakkında doğrudan bilgi verir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 4 =