Türkiye’nin Yüzölçümü

Yaşadığımız ülke olan Türkiye’yi çeşitli yazılarda ve çeşitli açılardan incelemekteyiz. Türkiye’nin yüzölçümü de önemli özelliklerinden biridir. Ülkemiz birçok Avrupa ülkesinden kapladığı alan itibariyle büyüktür. Bu da tarım ve nüfus kapasitesini arttırmaktadır. Türkiye’nin yüzölçümü nedir diye merak eden birçok insanın olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle Türkiye ile ilgili yüzölçümü bilgisini burada paylaşacağız. Ancak ülkemiz engebeli bir yer olduğu için gerçek alanı harita alanından daha fazladır. Yükseltisi yüksek olan ülkelerin ortak özelliğidir bu.

Türkiye'nin Yüzölçümü

Türkiye’nin yüzölçümü 783.562 km² dir. Bu itibarla ülkemiz dünyada diğer ülkeler arasında 37. sıradadır. Yüzölçümü özellikle bazı tarım için önemli bir etkendir. Türkiye de eski bir tarım bölgesidir. Ancak ülkemizde sanayi kuruluşları yeterince yayılma göstermemiştir. Bu kadar yüzölçümüne rağmen marmara bölgesi gibi dar bir alana ekonominin çok önemli bir kısmı kümelenmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz alan Türkiye’nin harita üzerindeki iz düşüm alanıdır. Ancak ülkemiz yükseltinin fazla olduğu bir yer olduğu için gerçek alanının 814.578 km² olduğunu söyleyebiliriz. Ülkelere göre sıralama yaptığımızda ise doğal olarak gerçek alanı değil harita üzerindeki alanı baz alırız. Türkiye’nin matematik konumuna baktığımızda daha çok doğu batı yönüne uzanan bir ülke olduğunu görürüz. Ancak kuzey güney yönünde de 600 km genişliğin üzerindedir yurdumuz.

Bahsettiğimiz yüzölçümü Türkiye’nin içerisinde çöl olmamasından dolayı da avantajdır. Bahsedilen alan genel itibariyle verimli alandır. Ulaşım olanaklarına müsait alanlar ülkemizde önemli bir yer kaplar. Ulaşımın zor olduğu dağlık alanlara bile artık ulaşım ağları kurulabilmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 3 =