Uzay Kirliliği Uzay Araştırmaları Açısından Ne Gibi Sorunlara Yol Açabilir?

İnsanoğlunun uzaya çıkması ve uzaya sürekli olarak çeşitli cisimler göndermesiyle birlikte artık gündemimizde yeni bir kirlilik türü bulunuyor: Uzay kirliliği. Uzay kirliliğinin geleceğimizi tehdit eden birçok sonucu var. Ancak iş aynı zamanda bir kısırdöngüye de dönüşüyor. Uzay kirlendikçe uzayda araştırma yapmak da zorlaşıyor. Bu yazıda uzay kirliliği uzay araştırmaları açısından ne gibi sorunlara yol açabilir değineceğiz.

Daha önce uzay kirliliği nedir değinmiştik. Kısaca özetlersek insanların uzaya gönderdiği araç kalıntılarının uzayda birikmesi sonucu olan kirliliktir diyebiliriz.

Uzay kirliliği geleceğimizi bir ölçüde tehdit etmektedir. Çünkü gelecekte insanların uzayla etkileşimi oldukça fazla olacaktır. Bu nedenle kirlilik daha fazla artmadan uzayı temizlemenin yolu da geliştirilmelidir.

Uzay kirliliği uzay araştırmaları açısından ne gibi sorunlara yol açabilir

Uzay Kirliliğinin Uzay Araştırmalarına Zararları

Maddeler halinde uzay kirliliğinin uzay araştırmaları açısından yol açabileceği sorunlar şöyle özetlenebilir:

  • Yeni gönderilen uzay araçları fiziksel engellerle karşılaşır. Yeni araçların eski kalıntılarla çarpışması bir risktir.
  • Uzaya giden astronotlar için çarpma ve benzeri durumlar hayati riski arttırır.
  • Uzay araştırmalarında kirli bir ortamda gözlem yapmak daha zordur.
  • Kirlilik uzayı gözlemlemeyi zorlaştırır.
  • Uzaydaki kalıntılar yeni bir çekim alanı oluşturarak gönderilen araçların çeşitli şekillerde sapmasına neden olabilir.
  • Dünya’dan uzayın takip edilmesi daha zor hale gelir.

Bütün bu sonuçlar düşünüldüğünde uzay kirliliği bir risk oluşturmaktadır. Bu riskler sadece uzay araştırmalarını değil hayatımızı da etkilemektedir. Örneğin gelecekte bu araçların gezegenimize düşmesi bizim için ayrı bir risktir.

Saydığımız nedenlerden dolayı yapılması gereken şey araştırma için gönderilen aracın araştırma bitince kendini yok etmesini ya da uygun bir şekilde Dünya’ya geri dönmesini sağlamaktır.

Işık Kirliliğinin Gökyüzü Gözlemleri Açısından Olumsuz Etkileri

Uzay araştırmalarını değil ama gökyüzü gözlemlerini ciddi manadan engelleyen yeni bir sorunla daha karşı karşıyayız. Aydınlanmanın yaygınlaşmasıyla birlikte ışık kirliliği gününüzde yaygın bir sorun haline gelmiştir.

Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri nelerdir maddeler halinde görelim:

  • Çıplak gözle gökyüzünü görmek daha zor hale gelmektedir.
  • Dünya’dan gökyüzünü ve gök cisimlerini takip etmek zorlaşmaktadır.
  • Hatalı gözlemlerle yanılma payı artar.
  • Gözlem için gereken uygun ışığın ayarlanması zorlaşır.

Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemlerine etkisi üzerinde daha önce durmuştuk. Çok fazla değinmeyeceğiz. Işık kirliliğinin günlük hayata da büyük zararlar verdiğini söyleyebiliriz.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + twelve =