Uzaya Gönderilen Araçların Teknolojik Özellikleri Nelerdir?

Uzay teknolojisi geçmişten günümüze sürekli olarak gelişim göstermiş ve insanoğlunun teknoloji konusunda yapabildiklerini göstermesi açısından önemli bir gösterge olmuştur. 20. yüzyılın ortalarında başlayan uzaya araç gönderme yarışı uzay teknolojinin de çok ilerlemesine neden olmuştur. Bu yazıda uzaya gönderilen araçların teknolojik özellikleri nelerdir öğrenmeye çalışacağız.

Uzaya gönderilen araçların teknolojik özellikleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  • Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklara dayanacak maddelerden oluşma
  • Hava sürtünmelerini en aza indirecek bir yüzey
  • Yakıt verimliliği
  • Çok yüksek hızlara ulaşabilme kapasitesi
  • Aşırı sağlamlık
  • Uzak mesafelerden devamlı sinyal gönderebilme

Bu temel özellikler bir uzay aracında olmazsa olmaz niteliklerdir. Uzay araçlarının günümüzde geliştirilmesiyle bu özellikle de ileri boyutlara taşınmıştır. Gelecekte bu özelliklerin çok daha ötesine geçilmesi planlanmaktadır.

Uzaya gönderilen araçların teknolojik özellikleri nelerdir

Uzaya Gönderilen Araçların Adları

Uzaya araç gönderme yarışının başlamasından bu güne birçok uzay aracı ve yapay uydu farklı amaçlarla uzaya gönderilmiştir. Hatta bu nedenle uzay kirliliği geleceğin tehlikeli sorunları arasında gösterilmektedir.

Geçmişten günümüze uzaya gönderilen en önemli araçların adları ve bazı temel özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Sputnik 1, 2 ve 3

Sputnik 1, 4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler birliği tarafından gönderilen ve başarı sağlayan Dünya’nın ilk yapay uydusudur. Sergei Korolev tarafından inşa edilmiştir. Basketbol topu büyüklüğünde bu uzay aracının kütlesi 83 kg civarındadır.

Sputnik 1 başarı bir şekilde yörüngeye yerleşti ve bir turu yaklaşık 98 dakika sürmekteydi. Ancak 21 gün boyunca uydudan sinyal alındıktan sonra sinyal zamanla kesildi.

3 Kasım tarihinde Sovyet Uzay Dairesi Layka adında bir köpeği Sputnik 2 ile uzaya gönderdi. Bu köpek uzaya gönderilen ilk canlı olarak tarihe geçti. Sputnik 2 4 metre uzunluğunda ve 500 kg civarında da bir kütleye sahipti. Yani Sputnik 1’e göre oldukça büyük bir uyduydu.

İçindeki köpek Layka’nın 10 gün hayatta kalması planlanırken birkaç saat içerisinde Layka öldü. 162 gün Sputnik 2 yörüngede kaldı.

Sputnik 3 ise 15 Mayıs 1958 tarihinde yine Sovyetler tarafından fırlatıldı. Amaç uzayla ilgili daha fazla bilgi toplamaktı. Uydu 6 Nisan 1960 tarihine kadar yörüngede kalmış ve sonrasında atmosfere girerek yanmıştır.

Mariner 1 ve 2

1962 yılında Amerika Birleşik Devletleri Temmuz 22 tarihinde Mariner 1 uzay aracını fırlatmayı denedi. Amaç başka bir gezegen olan Venüs’e ulaşmaktı. Ancak fırlatıldıktan 3 dakika sonra düşmüş ve başarısız olmuştur.

Bunun üzerine NASA 27 Ağustos tarihinde Mariner 2 adlı aracı gönderdi. Bu araç Venüs’e ulaştı. Amaç yine Venüs hakkında bilgi toplamaktı. 203 kg kütlesine sahip olan bu araç başka bir gezegene ulaşan ilk uzay aracı oldu. Ayrıca Venüs’ün atmosferi ve özellikleri hakkında çeşitli bilgiler topladı.

Mariner serisi daha sonra da devam etti. İlerleyen yıllarda Mariner 10‘a kadar gönderimler yapılarak diğer gezegenlerle ilgili bilgiler toplandı.

Apollo Projesi

Apollo projesi Ay’a insan göndermek üzerine kurulu bir projeydi. Bu proje ile Amerika Sovyetleri geride bırakmak istiyordu. Çok büyük bir ekip ve çok büyük bir bütçe ile Apollo 1 uzay aracı hazırlandı ve 27 Ocak 1967 yılında Apollo 1 denendi.

Apollo 1 daha test aşaması içerisindeyken patlama sonucu oksijensiz kalan 3 kişilik mürettebat öldü. Bunun üzerine büyük tartışmalar başladı ve program daha güvenli hale getirilene kadar bekletildi.

Apollo projesinin ilerleyen araçları başka isimlerle deneme misyonları gerçekleştirdiler. Daha sonra program Apollo 7 ile devam etti.

Apollo 11 Ay’a fırlatılan ve içerisinde insan olan ilk uzay aracıdır. 16 Temmuz 1969 tarihinde fırlatılan araç 20 Temmuz 1969 günü araç Ay’a ulaştı.  Neil ArmstrongBuzz Aldrin ve Michael Collins Ay’a ayak basan 3 insan olarak tarihe geçtiler. 3 kişi uzayda yaklaşık 8 gün geçirdikten sonra Dünya’ya geri dönmeyi başardılar.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =