Yarım Daire Kanalları Ne İşe Yarar?

Biyoloji dersinde duyu organlarımızı yapı ve görevleriyle birlikte detaylı olarak görüyoruz. Kulak duyu organımızda bulunan yapılardan biri de yarım daire kanalları dediğimiz kanal yapılarıdır. Bu yazıda yarım daire kanalları ne işe yarar sorusuna cevap vereceğiz.

Yarım daire kanalları beyinlik ile bağlantı olarak vücudun dengesini sağlamaya yarar. Duyma duyusuyla doğrudan ilişkisi yoktur.

Sorularda kulakta bulunan ancak işitmeyle doğrudan ilişkisi olmayan yapılar sorulduğunda aklınıza yarım daire kanalları gelmelidir.

Aşağıdaki görselde kulağın yapısı ve yarım daire kanalları gösterilmiştir.
Yarım daire kanalları ne işe yarar

Yarım Daire Kanalları Yapısı ve Yeri

Yarım daire kanallarının yeri de sık karıştırılır. Ortak kulakta mı bulunur diye sorulduğu görülmektedir. Yarım daire kanalları iç kulakta bulunur. Kulak dış kulak, orta kulan ve iç kulak olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.

İç kulakta yarım daire kanalları ve salyangoz bulunmaktadır.

Yarım daire kanalları 3 tanedir. Her bir kanalın yapısı farklıdır. Bu kanallarda farklı sıvılar vardır. Bu sıvıların içerisinde ide otolit taşları dediğimiz taşlar vardır.

Otolit taşlarının yerinden oynaması ile biz denge duyusunu hissederiz. Ayrıca simetrik bir şekilde her iki kulakta da bu kanalların olması ve ortalarında yer alan beyincik ili bir üçlü oluşturmaları da dengenin sağlaması açısından önemlidir.

Yolda yürürken çok sık düşmediğimiz için denge unsurunun önemini çok kavramamış olabilir ancak denge beynimizin önemli vazifelerinden biridir. Bu vazifeyi de beyincik ve kulaktaki yarım daire kanalları birlikte gerçekleştirir.

Yarım daire kanalları hastalıklarına baktığımız zaman en bilindik hastalıklardan biri Meniere hastalığı dediğimiz rahatsızlıktır. Bu da yarım daire kanallarındaki sıvı basıncının değişmesiyle ortaya çıkar. Çeşitli denge problemlerine neden olabilir.

İç kulakta yer alan yarım daire kanalları ne işe yarar kısaca değindik. Size de basit bir araştırma konusu verelim. Östaki borusu ne işe yarar?

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 − one =