Ermenistan ile Sınırı Olan Kaç İlimiz Vardır?

Türkiye büyük Asya ve Avrupa kıtaları arasında uzanmış büyük bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye’nin birçok komşusu vardır. Türkiye’nin doğu komşularından biri de Ermenistan’dır. Bu yazıda Ermenistan ile sınırı olan kaç ilimiz vardır sorusunu cevaplayacağız.

Ermenistan ile sınırı olan 3 ilimiz vardır. Bunlar Ardahan, Kars ve Iğdır’dır. Ardahan’ın küçük bir sınırı vardır ancak Kars ve Iğdır’ın Ermenistanla uzunca bir sınırı vardır.

Ermenistan ile sınırı olan kaç ilimiz vardır

Yukarıdaki gösterdiğimiz Ermenistan Türkiye sınırı haritası ile Ermenistan ile sınırı olan illeri görebilirsiniz. Türkiye coğrafyasını harita üzerinden öğrenmek ve hangi şehrin nerede olduğunu bilmek ülkemizi tanımak açısından çok önemlidir.

Türkiye’nin doğusunun bilinmesi geçmişteki doğu politikasının anlaşılması açısından da hayatidir. Çünkü Ermenistan, İran gibi devletlerle olan sınırlarımız daha önce yapılan barış antlaşmalarıyla şekillenmiştir. Bu uğurda çok uzun yıllar mücadele edilmiştir.

Türkiye Ermenistan Sınırı

Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın uzunluğu 328 km kadardır. Bu sınırın çizilmesinde Kars Antlaşması etkili olmuştur. Ayrıca Ermenistan’ın Karabağ bölgesine işgal etmesiyle sınır değişmiştir.

Ermenistan’ın kuzeyinde Gürcistan ve Güneyinde Nahçıvan bulunur. Bu ikisi de bizim komşularımızdır.

Türkiye ile Ermenistan arasında Alican Sınır Kapısı bulunmaktadır. Bu sınır kapısından iki ülke kara yolu ile bağlanmıştır.

Türkiye iki ülke arasındaki tek sınır kapısı 1993 yılında tek taraflı olarak kapatmıştır. Bunun nedeni Ermenistan’ın Azerbaycan işgalidir. Ayrıca Ermenistan’ın soykırım iddiaları da iki taraf arasında sorunlara neden olmuştur.

Ermenistan ile sınırı olan illerimiz hangileridir öğrendik. Ayrıca Türkiye Ermenistan sınırı kaç kilometredir de öğrendik. Sınır illerimiz komşularla etkileşim açısından çok önemlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =