Karıncaların Yuvası Hangi Yönü Gösterir?

Yön bulmak için her zaman yanımızda pusula olmayabilir. Bu durumlarda doğal yöntemler kullanarak yönümüzü bulabiliriz. Yön bulmada kullandığımız doğal yöntemler arasında karınca yuvası da bulunmaktadır. Peki, karınca yuvası hangi yönü gösterir?

Karıncaların yuvası iki yönlüdür. Yuvanın ağzı güney yönünü gösterir. Toprak yığılı kısmı ise kuzey yönüne denk gelecektir.

Karınca yuvası hangi yönü gösterir

Yukarıdaki resim üzerinden karınca yuvalarının girişi hangi yönü gösterir görebilirsiniz. Resimde karınca yuvalarının ağzı ve karınca yuvalarının toprak yığılı tarafı gösterilmiştir.

Karınca Yuvalarındaki Yönün Nedeni Nedir?

Karıncalar zor koşullarda hayatta kalmak için çeşitli adaptasyonlara sahiptirler. Basit görünen bu özellikler sayesinde karıncalar beslenme, barında gibi birçok ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Karıncaların yuvalarının giriş tarafı güneyi gösterir. Bunun en büyük faydası güney yönünün daha sıcak olmasıdır. Kuzey yönüne yığılan toprak ise soğuğa karşı karıncaları korumaktadır.

Karınca yuvasından yön bulmak istediğinizde ağız kısmı ne taraf karıştırabilirsiniz. Bu durumda aklınıza şunu getirmeniz gerekiyor. Sıcak taraf güney olduğu için ağız kısmı güney olmalıdır. Toprak yığılı kısım ise kuzey tarafı olacaktır. Böylece yığılan toprak soğuğa karşı bir bariyer oluşturacaktır.

Doğada yön bulmak için kullanılan başka yöntemler de bulunmaktadır. Güneşe bakmak, ağaçların yosunlu taraflarına bakmak gibi yöntemler de karınca yuvası gibi yaygın yöntemler arasında yer almaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + thirteen =