Optik Neyi İnceler?

Fizik bilimi çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Bu çalışma alanlarından biri de optik alanıdır. Optik nedir 9. sınıf müfredatında fizik bilimini tanırken öğreniyoruz. Fiziğin alt dalları arasında yer alan optik neyi inceler bu yazıda öğreneceğiz.

Fiziğin alt dallarından biri olan optik ışığın özelliklerini ve ışık davranışlarını inceler.

Işık dediğimiz zaman ışığı geçiren, kıran ve yansıtan maddeler de bunun içerisine girmektedir. Örneğin aynalar ve  mercekler optik fiziğin en önemli inceleme alanlarından biridir.

Yine ışığın aydınlatma özelliği, ışık sonucu oluşan renkler ve renklerin özellikleri optiğin inceleme alanları arasındadır. Yine ışığın davranışlarından olan kırılma ve yansıma da optiğin inceleme alanları arasında yer alır.

Optik neyi inceler

Optik Fizik Neden Önemlidir?

Optiğin fiziğin en eski alanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ışığın hayatımızda önemli bir yer tutmasıdır. Bugün kullandığımız birçok optik aleti yokken bile ışığın özellikleriyle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Bunun nedeni ışığın temel kaynağı olan güneşin insan hayatındaki önemidir. Tarım faaliyetlerinden, yön bulma ve aydınlatmaya kadar insanoğlunun yaşamını etkileyen en temel olayların içerisinde ışık bulunmaktadır.

Zamanla bilgimiz genişledikçe optiğin uygulama alanları da genişlemiştir. Optik bilgisi genişledikçe aşağıda yer alan optik araçları da üretilmiştir.

  • Aynalar
  • Mercekler
  • Dürbün
  • Teleskop
  • Mikroskop
  • Gözlük
  • Lazer

Optik Fizik Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır?

Optik neyi inceler kısaca öğrendik. Şimdi de biraz örnekler üzerinde durarak optik fizik günlük hayatta nerelerde kullanılır görelim.

Yukarıda bahsettiğimiz optik araçlar günlük hayatta kullanılmaktadır. Özellikle aynalar günlük hayatın vazgeçilmezleri arasındadır. En basit olarak araçlarda güvenli bir sürüş için aynaların yer alması zorunludur.

Yine optik bilgisiyle üretilen gözlükler görme bozukluğu yaşayan birçok insanın yaşam kalitesini arttırmada çok önemli rol oynamaktadır. Güneş gözlüğü gibi koruyucu gözlükler de sağlık açısından önemlidir.

Teleskop ve mikroskop gibi araçlar sayesinde bilimsel araştırmaları yapmak da çok daha kolay hale gelmektedir. Mikroskop sayesinde hücreler incelenmiş ve tıp bilimi çok ilerlemiştir.

Bunun dışında da sensörler, lazerleri televizyon ve bilgisayarda kullanılan görüntüleme sistemlerinin tamımı ışık özellikleri sayesinde mümkün olmaktadır. Işıkla ilgili bilgilerimiz ise optiğin inceleme alanları arasında yer almaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − eight =