Altın İletken Midir?

Maddeleri sınıflandırırken birçok faktör kullanılır. Bu faktörlerden biri de iletkenlik özelliğidir. İletkenlik ısı iletkenliği veya elektrik iletkenliği olabilir. Bu yazıda altın iletken midir sorusuna cevap vereceğiz. Benzer yazılarda ise diğer maddelerin iletkenliği hakkında yeri geldikçe bilgi vereceğiz.

Altın iletkendir. Hem de oldukça iyi bir iletkendir. Ancak altının tel gibi iletken maddelerin yapımında kullanımı yaygın değildir. Bunun nedeni pahalı olmasıdır.

Elektrik iletkenliği elektronların hareketiyle olur. Bu hareket metallerde mümkün olduğu için metaller genel olarak iyi iletkendir. Altın ise bu metaller içerisinde ilk sıralarda gelmektedir.

Benzer yazı: Porselen iletken midir?

Altın iletken midir

İletken Olarak Altının Kullanımı

Simgesi Au olan altın elementi öz kütlesi yüksek ve oldukça dayanıklı bir metaldir. İyi bir iletken olmasına ramen iletken tel olarak kullanımı çok yaygın değildir. Bunun sebebini yukarıda belirttik. Altın yerine bakır gibi çok daha ucuz elementler kullanılır.

Ancak altının da elektronik sistemlerde kullanımı vardır. Özellikle pahalı malzemelerde altın elektronik sistemin kaplama maddesi olarak kullanılır.

Altının iletkenlik özelliğinden daha önemli özelliği paslanmaya karşı çok dirençli olmasıdır. Bu özelliği onu eşsiz bir metal yapmaktadır.

Hazır altın iletken midir sorusuna cevap vermişken benzer diğer sorula da kısaca değinelim. Bakır iletken midir evet iletkendir. Gümüş iletken midir evet iletkendir. Peki dünyadaki en iyi iletken madde nedir derseniz metaller içinde en iyi iletken olarak gümüşü seçmemiz gerekir.

Gümüş, bakır ve altın en iyi iletken maddeler olarak sıralanabilir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + one =