Porselen İletken Midir?

Porselen günlük hayatta özellikle mutfak eşyalarında kullandığımız önemli bir maddedir. Temel maddesi kil olan bu maddenin diş yapımından tutun da çeşitli alanlarda kullanımı vardır. Bu yazıda porselen iletken midir sorusuna cevap arayacağız.

Porselen iletken değildir. Aksine iyi bir yalıtkandır. Elektriği iletmez. Isıyı iletir ancak yüksek sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Bu da porselen kullanımını oldukça avantajlı hale getirmektedir.

Daha önce elektrik akımını geçirmeyen maddelerin yalıtkan maddeler olduğunu söylemiştik. Burada yalıtkan maddeleri sıralarken porselen örneğini de vermiştik. Gerçekten porselen iyi bir yalıtkandır.

Porselen elektriği iletmez onu biliyoruz. Peki porselen ısıyı iletir mi? Bütün maddeler ısıyı iletir. Ancak bazı maddeler iyi iletirken bazıları ısı açısından yalıtkan özellik gösterir. Porselen ısıyı iletir. Ancak metaller kadar iyi iletmez.

Porselen iletken midir

Porselenin Kullanım Alanları

Cam, seramik ve porselen gibi maddeler ısı ile şekil alan ve üretimi ısıyla gerçekleştirilen ürünlerdir. Bu maddeler günlük hayatta çok kullanıldıkları gibi aynı zamanda sanayide de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Temelde sert porselen, yumuşak porselen ve Çin porseleni olmak üzere 3 çeşit porselen bulunur.

Porselenin kullanım alanları maddeler halinde şöyle özetlenebilir:

  • Tabak, çanak, kap gibi yemek malzemelerinde yaygın olarak kullanılır.
  • Fırın tepsilerinde porselen kullanılabilir.
  • Teknolojik cihazlarda kullanımı bulunmaktadır.
  • Yüksek voltaj uygulamalarında yalıtkan madde olarak kullanılır.
  • Trafo ve santrallerde gördüğünüz diş diş olan silindir şeklindeki yalıtkanlar porselendir.
  • Yapay diş yapımında porselen kullanılır.
  • İnşaat sektöründe yüzeylerde ve fayans yapımında kullanılır.

Porselen oldukça iyi bir elektrik yalıtkanıdır. Ayrıca ısıya karşı direnci de fazladır. Porselen üretiminde yüksek sıcaklıklar kullanıldığı gibi porselenler yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + sixteen =