Atatürk’ün Gittiği Okullar

Atatürk’ün hayatını ve düşünce yapısını öğrenmek istiyorsak gittiği okulları ve şehirleri bilmemiz gerekir. Bu yazıda Atatürk’ün gittiği okulları sırasıyla vereceğiz. Önce maddeler halinde liste vereceğiz. Ardından Atatürk’ün okul hayatı ile ilgili bazı bililer sunacağız.

Atatürk’ün gittiği okullar kronolojik sıra ile maddeler halinde şöyledir:

  1. Mahalle Mektebi
  2. Şemsi Efendi Okulu
  3. Selanik Mülkiye Rüştiyesi
  4. Selanik Askeri Rüştiyesi
  5. Manastır Askeri İdadisi
  6. Harp Okulu
  7. Harp Akademisi

Mahalle mektebi ve Şemsi Efendi okulunu ilkokul olarak düşünebilirsiniz. Rüştiye ise ortaokul demektir. Atatürk önce mülkiye ortaokula devam etmiş ancak sonra memnun kalmayarak askeri ortaokula geçmiştir.

Daha sonra Manastır’da askeri liseye gitmiştir. Lise bitince Harp Okulu için yani bugünkü üniversite için İstanbul’a gelmiş, oradan mezun olunca ise üniversite üzeri eğitim veren Harp Akademisinde kurmaylık eğitimi almıştır.

Atatürk'ün gittiği okullar

Atatürk’ün Okuduğu Okullar ve Şehirleri

Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Selanik şehri bugün Yunanistan toprakları içerisinde yer alır. Atatürk’ün okul hayatı doğduğu şehirde başlamıştır.

Atatürk’ün ilk gittiği okulun adı nedir diye merak edilir hep. Mahalle Mektebi dediğimiz okul annesinin isteği üzerine gittiği, dini ağırlıklı eğitim veren Hafız Mehmet Efendi Mahalle Mektebidir. Atatürk’ün ilk gittiği okul bu okuldur. 1887 yılında yani 6 yaşındayken bu okula başlamış ancak kısa süre sonra babasının isteği üzerine modern eğitim yapan Şemsi Efendi Mektebine geçerek burada ilkokulu tamamlamıştır.

İlk okuldan sonra bir süre Mülkiye okuluna hazırlık için gidilen Selanik Mülkiye Rüştiyesi‘ne (Selanik mülkiye ortaokulu) gitti. Ancak burada durmayarak Selanik Askeri Rüştiyesi‘ne geçti. 1893 yılında girdiği askeri ortaokulu 1896 yılında tamamladı. Mustafa isminin yanına Kemal ismini bu okulda almıştır.

Ardından lise eğitimi veren askeri okul için Manastır şehrine gitti ve burada Mart 1896’da Manastır Askeri İdadisine girdi. Yazları Selanik’e dönünce de Fransızca öğrenmek için dil çalışıyordu.

Lise bitince üniversite düzeyinde eğitim veren Harp Okulu için İstanbul’a geldi ve 1899 yılında İstanbul’da Harp okuluna başladı. 1902 yılında Harbiyede teğmen rütbesiyle mezun oldu. Atatürk bu okulu başarı ile bitirmiştir.

Eğitimine kara vermeden yine İstanbul’da bulunan kurmay okuluna (Harp Akademisi) devam etti ve 1905 yılında da buradan kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. İyi bir eğitim alan Atatürk aynı zamanda iyi bir öğrenci olmuştur. Mustafa Kemal, yüzbaşı rütbesini aldıktan sonra ilk görev yeri olan Şam’a atanmıştır.

Atatürk’ün ilk gittiği okuldan son gittiği okula kadar kronolojik sıra ile anlattık. Önce maddeler halinde sıraladığımız bu okulları şehirleri ile birlikte tekrar anlattık. Atatürk’ün hayatı öğrenilmek isteniyorsa okul yaşamının iyi öğrenilmesi gerekir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 2 =