Avukat Olmak İçin Hangi Dersler Önemli?

Hukuk okumak ve avukat olmak pek çoğumuzun hayalidir. Ancak nereden başlayacağını bilmeyen ve bu hayalini gerçekleştirme konusunda istekli olan herkesin aklında benzer sorular bulunuyor. Bu sorulardan ilki avukat olmak için hangi dersler önemli sorusudur.

Bu yazıda size hem bu sorunun cevabını hem de avukat olmak için bazı tüyoları vereceğiz. Yazılanları dikkatli okursanız bu yolda işinize çok yarayacak bazı bilgiler edineceksiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken ilk ve en basit bilgi avukat olmak için hukuk okumanız gerektiğidir. Hukuk okuduğunuzda avukat, hakim veya savcı olabilirsiniz. Dolayısıyla bu amaçlar için de yazdıklarımız geçerlidir.

Hukuk İçin Hangi Dersler Önemli?

Hukuk için çok önemli 5 ders bulunuyor. Ancak buradan kesinlikle diğer derslerin önemsiz olduğu sonucu çıkmamalıdır. Bu beş ders şöyledir:

  1. Türkçe
  2. Matematik
  3. Edebiyat
  4. Tarih
  5. Coğrafya

Türkçe ve matematik dersleri hangi bölümü okursanız okuyun çok önemlidir. Bu iki dersi sağlam hale getirdiğinizde çok sıkıntı yaşamazsınız.

Türkçe ve edebiyat derslerini çoğu öğrenci hafife almaktadır. Ancak bu derslerden yüksek net yapmak kolay olduğu halde pek az öğrenci çok yüksek netlere ulaşabiliyor. Eğer iyi çalışır ve yüksek net yaparsanız birçok kişinin önüne geçersiniz.

Türkçe, tarih, edebiyat ve coğrafya dersleri avukat olmak isteyen öğrencilerin soru kaçırmaması gereken derslerdir. Matematik ise hem birinci bölüm hem de ikinci bölüm açısından rakiplerinizin en zorlandığı derstir. Eğer bunlara ek olarak matematik dersiniz de iyi olursa o zaman avukat olma yolunda çok çok öne geçersiniz.

Avukat Olmak İçin Hangi Liseyi Okumak Gerekir?

Bu soru da çok merak edilmektedir. Ancak avukat olmak için hangi liseyi okuduğunuzun bir önemi bulunmuyor. Yeter ki dersleriniz iyi olsun. Lisede dikkat etmeniz gereken tek şey okul derslerinden alabileceklerinizi almaya çalışın ve notlarınızı yüksek tutun.

Anadolu lisesinde okumak avantaj sağlar mı diyorsanız iyi bir lisede okumak elbette avantaj sağlar. Ancak kazanmak için çok iyi bir lise şartı bulunmamaktadır.

Önemli olan hangi liseden mezun olduğunuz değil, yukarıda değindiğimiz derslerinizin çok iyi olmasıdır.

Dersleri Nasıl Hallederim?

Hukuk okumak için hangi dersler önemli değindik. Bu dersleri iyi yapmanın da tek yolu çok çalışmaktadır. Bunu zaten biliyorsunuz. Size bilmediğiniz farklı ama önemli bir nokta söyleyelim. Son yıllarda sınavlarda özellikle Türkçe ve matematik 1 testlerinde süre sıkıntısı yaşanmaktadır.

Bunu çözebilmek için sınava benzer kaynaklardan edinmeniz gerekiyor. Konuları bitirdikten sonra süreli denemeler çözün. Her seferinde daha da hızlanmaya çalışın. Ancak hızlanırken dikkatsiz davranmamaya dikkat edin. Her denemeyi 30 saniye daha erken bitirmeye çalışın. Hem dikkatli hem de hızlı olmanın yolunu bulursanız bu işi götürürsünüz?

Peki fen dersleri avukat olmak için önemsiz mi? Hemen cevap verelim. Elbette önemsiz değildir. Eğer derece yapmak ve iyi bir hukuk fakültesinden mezun olmak istiyorsanız fen sorusu da yapmanız avantaj sağlayacaktır. Özellikle az bir çalışmayla yapabileceğiniz pek çok kolay fen sorusu bulunuyor. Ancak Türkçe, matematik, edebiyat ve coğrafyayı çok iyi seviyeye getirmek ilk ve esas önceliğiniz olmalıdır.

Matematik Nasıl Halledilir?

Hukuk okumak için hangi derslerin önemli olduğunu biliyorsunuz. Türkçe, edebiyat gibi dersleri halledersiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu dersleri hafife almamalısınız. Avukat olmak isteyen öğrencilerin en çok zorlandığı ders ise matematik olmaktadır.

Matematik testine ciddi çalışmanız gerekecektir. Özellikle uzun metinli problem sorularını anlamak için bol miktarda soru çözmeniz gerekiyor. Soruların çözümüne bakmanız yetmez. Videolu anlatım yetmez. Kitaptan çalışmak da yetmez. Hepsini yapmanız ve süreli denemelerle sürekli kendinizi test etmeniz gerekir.

Bütün bu söylediklerimiz zor mu? Olabilir, siz de kolay bir şey istemiyorsunuz. Herkesin istediği bir bölümü yani hukuku istiyorsunuz. Emin olun yaptıkça çok zor olmadığını göreceksiniz. Kazanacağınız şeyin yanında çalıştığınızın bir önemi kalmayacak. İş hayatına girince çok daha az şey kazanmak için çok daha fazla çalışmanız gerektiğini fark edeceksiniz.

Bunları unutmayın ve hukuk kazanmak için gereken adımları atın. Matematik için sıfırdan matematik öğrenmek adlı yazıyı okuyarak başlayabilirsiniz.

2 Yorumlar

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =