Sıfırdan Matematik Öğrenmek

Matematik eğitim sisteminin net bir şekilde en temel dersidir. Günlük kullanımda da çok işe yaraması nedeniyle matematik eğitimli ve eğitimsiz insanı ayırmadaki ana kategorilerin başında gelir. Üniversite sınavlarında da matematik testleri getirdikleri puan açısından çok önemlidir. Bu yazıda sıfırdan matematik öğrenme üzerinde duracağız.

Eğer ben matematik yapamıyorum diyorsanız ve bazı ön yargılarınız varsa yazıyı sonuna kadar mutlaka okuyun. Bakış açınızı tek seferde değiştiremesek de daha farklı bir yaklaşım geliştirmenize yardımcı olacağız.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Matematiğe sıfırdan başlayan insanların ilk yapmaları gelen şey korkuları ve ön yargıları yıkmaktır. Bir şeyden korkmak ve ona karşı olumsuz yargı geliştirmek, o şeyi başarmanın önündeki en büyük engeldir. Bu olumsuz düşünce atmosferinden çıkabilmek için önce matematiği başaran insanların sizden üstün olmadığını hatırlamanız gerekir.

Ancak şu konuda da gerçekçi olmak gerekir. Herkes her şeye aynı ölçüde yetenekli değildir. Bazıları daha az çalışmayla bazı şeyleri başarır. Bunun nedeni doğuştan o işe yatkınlığın fazla olmasıdır. Çevrenizde az ders çalıştığı halde matematiği iyi olan insanlara bakıp moralinizi bozmayın. Herkesin yetenekleri farklı şekillenmiştir.

Doğuştan getirdiğiniz özelliklerinizi tamamen değiştiremezsiniz. Ancak bunları geliştirebilirsiniz. Bunu unutmayarak sıfırdan nasıl matematik öğrenir kısaca değinelim.

Çarpım Tablosu Başlangıç Noktamız!

Birçok öğrenci ifade etmeye çekinse de matematik düzeyi sıfıra yakın olan öğrenciler genellikle çarpım tablosunda zorlanırlar. Liseyi bitirmiş dahi olsanız çarpım tablosunu bilmeyebilirsiniz. Ya da büyük bir kısmını biliyor ancak bazı kısımlarda zorluk yaşıyorsunuzdur.

Eğer çarpım tablosunda sıkıntı yaşamıyorsanız şu an çok avantajınız var demektir. Ancak böyle değilse dahi üzülmek ve hayıflanmak yerine çarpım tablosunu öğrenmeye çalışın.

Bazıları size çarpım tablosu bilmeden de matematik öğrenilir der. Buna itibar etmeyin. Temel düzey matematiğin anahtarı çarpım tablosudur. Siz tabloyu iyi öğrenin, soru çözdükçe ve çalıştıkça zaten kafanıza oturacaktır. Ancak parmak hesabı yapmaktan kaçının. Bu sizin hızınızı kesecektir.

Matematikte Temel Kavramlar Çok Önemlidir!

Çarpım tablosunu iyi öğrendikten sonra sıfırdan matematik öğrenmek açısından ilk adımı hallettiniz. Şimdi matematiğe giriş yapabilir ve temel kavramlar konusuna çalışabilirsiniz.

Temel kavramları bilmek ilerde karşılaşacağınız bütün matematik konularında işinize yarayacaktır. Doğal sayı nedir, pozitif sayı, negatif sayı ya da tam sayı nedir iyi bilmeniz gerekir. Bunları bilmezseniz soruları anlamda bile güçlük çekebilirsiniz. Ancak korkmayın. Bütün bunların birer cümlelik tanımları bulunmaktadır.

Tek sayı, çift sayı, bu sayılar arasındaki işlemlerin tek veya çift olması, rasyonel sayıların karşılaştırılması, basit kesir, bileşik kesir gibi kavramları çok iyi öğrenmeniz gerekir.

Denklem Kurmak: Matematiğin Anahtarı

Sıfırdan matematiğe başlamak ve öğrenmek istiyorsanız denklem kurmak sizin için çok önemli olacaktır. En basit örnekle bütün problem sorularında denklem kurmanız gerekir.

Denklem kurma derken bir sayının 3 fazlasının 2 katıyla, bir sayının 2 katının 3 fazlası arasındaki farkı iyi bilmeniz gerekir. Hem kendiniz denklem kurabilmeli hem de kurulmuş bir denklemin ne anlama geldiğini anlayabilmelisiniz.

Denklemlerin çözümüne gelecek olursak bunları zamanla yapabilirsiniz. Eğer kafanız direk almıyorsa acele etmeyin ve sabırlı olun. Önce birinci dereceden denklemlere öncelik verin.

Çarpanlarına Ayırma Öğrenin

Matematikteki en önemli konulardan biri çarpanlara ayırma konusudur. Bu konuyu anlamadan ileri matematik konularında başarılı olmak imkansızdır. Çarpanlarına ayırmayı iyi öğrenmek için ise yukarıda bahsettiğimiz temel kavramlar, rasyonel sayılar ve denklemler gibi konuları iyi öğrenmiş olmanız gerekir.

Çarpanlara ayırma konusu göründüğü kadar zor değildir. Bol miktarda örnek çözmeye çalışın. Eğer yapamıyorsanız bir bilenin size anlatmasını sağlayın ya da video dersler izleyin. İnternet üzerinden çarpanlara ayırma konu detayı çalışın.

Bunların hiçbirini yapamıyorsanız elinizde bulunan kitaplardan olabildiğince iyi çalışmaya çalışın.

Konuları Bitirin

Sıfırdan matematik öğrenmek aynı zamanda sıfırdan işlem pratiği kazanmak demektir. Bu bir günde ya da bir ayda olmaz. Bunu iyi anlamanız gerekir. Konuları öğrendikçe, bol örnek yaptıkça, deneme sınavı çözdükçe matematik kabiliyetiniz kademeli olarak gelişecektir.

Sabırlı bir şekilde konuları bitirmek dışında matematik öğrenmenin başka bir yolu yok. Konuları sırasına göre takip etmeli ve tek tek bitirmelisiniz. Bunun için konu anlatımlı kaynak kullanmanızı tavsiye ederiz. Konu anlatımını çalışıp ardından soru çözebilirsiniz. İlk etapta soru bankası tavsiye etmiyoruz. Konu anlatımlı kaynakların da çözümlü örnekleri üzerinde dikkatlice durmalısınız.

Konu çalışırken hiçbir soruyu basit diye atlamayın. Bütün soruları çözün. Anlamıyorsanız da moral bozmayın. Sabırlı ve ısrarcı olmak bu işin temel anahtarıdır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − sixteen =