İlginç Kimya Bilgileri

Bu yazıda sizinle kimya konusunda temel düzeyde bilinmesi gereken bilgileri ele alacağız. Atom, element, periyodik tablo gibi kimyanın temel kavramları ile ilgili ilginç bilgileri sizinle paylaşacağız. Bunları öğrenince hem şaşıracak hem de kimya alanında kendinizi geliştirmiş olacaksınız. Öğrenmeyi zevkli ve ilgi çekici hale getirmek için bundan sonra da bu tarz paylaşımlarda bulunmayı planlamaktayız. Şimdi adım adım ilginç ve basit dediğimiz temel kimya bilgilerini sizinle paylaşalım.

Hidrojen periyodik tablonun ilk elementidir. Çekirdeğinde nötron bulunmaz. Atom numarası 1’dir. Yani sadece 1 protonu vardır. Çok iyi bir yanıcı olan hidrojen oksijen gibi yakıcı bir madde ile tepkimeye girerek söndürücü olan suyu meydana getirir. Aynı zamanda yaşadığımız evrende en çok var olan atom hidrojen atomudur. Çekirdekteki 1 proton ve yörüngedeki 1 elektrondan oluşur.

Nitrojen -197 derecede kaynar.  Kaynama denince aklımıza çok sıcak ortamlar gelir. Ancak durum böyle değildir. Elimizde sıvı olarak bulunan birçok madde sıfır derecenin üzerinde kaynarken gaz olarak bulunan maddeler çoğunlukla kaynama eşiğini geçmiş durumdadırlar. Yani -197 derecede nitrojen kaynar ve tamamen gaz fazına geçer.

Helyum havadan daha hafiftir. Burada hava diye kast ettiğimiz çevremizde bulunan ve soluduğumuz havadır. Bu nedenle balonların içerisine helyum doldurduğumuzda balonlar havanın kaldırma kuvveti ile yukarı doğru kalkar.

Karbon bileşiklerinde çok fazla allotrop vardır. Kömür, grafit, elmas gibi maddeler aynı kökene sahiptir. Hepsi karbonun farklı diziliminden meydana gelmiştir.

Kimya kelimesi eski mısırda dünya manasına gelen bir sözcükten gelmektedir.

Gün boyunca kimyasal tepkimeler devam eder. Yemek yaparken, bulaşıkları yıkarken, nefes alıp verirken. Hayatımızın en temelinde olan birçok olayda kimyasal tepkimeler rol oynar. İnsan vücudu da enerji üretmek için solunum tepkimelerini kullanır.

Soluk verirken dışarı çıkardığımız CO2 gazını yeşil bitkiler lezzetli birer yiyeceğe çevirirler. Bu olaya da fotosentez denir. Biyolojinin konusu olan fotosentez aslında birçok kimyasal reaksiyon içermektedir.

Periyodik tablodaki elementlerin çok büyük bir kısmı insan vücudunda bulunur. Vücudumuzda altın, gümüş, demir, kalsiyum, magnezyum ve daha birçok element bulunur. Bu elementlerin miktarları farklı olmasına rağmen birçoğu yaşam için hayati öneme sahiptir.

Kimya ile ilgili daha birçok ilginç bilgi bulunmaktadır. Ancak ilginç bilgileri arttırıp sizi sıkarak olayın ilginçliğini yok etmek istemiyoruz. Yukarıda anlatılanları kavradıysanız bugün iyi bir iş çıkardınız demektir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + sixteen =