Sıfırdan Fizik Öğrenmek

Fizik dersi fen bilimlerinin temeli olmasına rağmen öğrenilmesi biraz zaman aldığından öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında gelir. Sıfırdan fizik öğrenmek isteyenlerin bu yazıyı dikkatli okumasında fayda vardır. Fizik sıfırdan başlamak konusunda sizin gözünüzü korkutuyor olabilir ancak bu ön yargıyı aşıp bir şeyler yapmaya çalışanlar daha başarılı olacaktır.

Şu anki kitap ve kaynak çeşitliliklerini düşündüğümüzde fizik öğrenmek artık çok kolay diyebiliriz. Ancak kolay olması çaba gerektirmemesi anlamına gelmez. Bu yazıda anlatılanlar fiziği hiç bilmeyenlerin de fizik nasıl fullenir diye merak edenlerin de işine yarayacaktır.

İlgili yazı: sıfırdan kimya öğrenmek

Fizik Nasıl Çalışılır?

Sıfırdan fizik öğrenmek isteyenlerin ya da fizikte belli bir bilgisi olduğu halde eksikleri olanların ilk öğrenmeleri gereken şey fiziği geliştirmenin vakit istiyor olmasıdır. Fizikte bir konuyu ilk gördüğünüzde size biraz zor gelir. Ancak konuyu öğrendikçe gittikçe kolaylaşır. Bu doğrultuda fizik çalışırken ısrarcı olmanız gerekir.

Konuyu ve örnekleri ilk açtığınızda bir sürü karmaşık şekil ve formül görürsünüz. Bu sizi korkutur. Ancak konunun içine girdikçe bu formüllerin basit bir mantığı olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle size en temel tavsiyemiz fizikten korkmayın ve öğrenmek için zaman ayırın olacaktır.

Fizik dersinde bütün konular önemlidir ve gerçekten ciddi çalışma gerektiren çok konu vardır. Bu nedenle şu konuya ağırlık verin ya da buna daha fazla çalışın demek mümkün değil. Sadece mekanik, optik, elektrik ve modern fizik dallarının hepsine hakim olan fizikte yüksek net yapacaktır. Öğrencilerde en çok görülen durum ise bu alanlardan bir iki tanesini iyi bilip diğerlerini iyi bilmemektir.

Özellikle mekanikteki genel ilkeler denge, hareket kavramları, dinamik gibi konularda edindiğiniz bilgileri fiziğin diğer konularında da çok kullanacağınız için bu konularda güçlü olmaya çalışmalısınız.

Fizikte Çok Mu Formül Var?

Öğrencilerin fizik dersiyle ilgili en yaygın şikayetlerinden biri çok formül olmasıdır. Bu tam olarak doğru değildir. Fizikte her konu için bilmemiz gereken temel bir formül olmakla birlikte diğer formüller birbirinden çıkan ve ezberlemek zorunda olmadığımız formüllerdir.

Elbette formüllere hakim olmak ve bir formülden başka bir formülü kendimiz çıkarabiliyorsak fizik bilgimiz daha iyi oturmuş demektir. Bu nedenle fizikte formülleri sırasıyla ezberlemek yerine konuları iyi öğrenmek esas olacaktır. Konuları çalışırken konunun en önemli formüllerini not ederseniz dersi tekrar ederken bu formülleri tekrar ettiğinizde iyi sonuç alırsınız.

Ancak tek başına ben bütün formülleri ezberler ve bütün soruları bu şekilde yanıtlarım mantığı yeterli olmayacaktır. Formülleri bilmek demek ezberlemek demek değildir. Nereden geldiğini ve nasıl kullanılacağını bilmek demektir.

Tekrarın Önemi

Diğer derslerde de tekrar çok önemli bir olaydır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi fizik dersi vakit isteyen bir ders olduğu için fizikte tekrar ekstra biraz daha önemli olmaktadır.

Sıfırdan fizik öğrenmek isteyen adaylar genellikle ilk tekrardan korkarlar. İlk tekrarı bitirdikten sonraki tekrarlar çok daha kolay gelecek ve çok daha faydalı olacaktır. Verim artacak ve kısa sürede daha fazla öğrenme olacaktır. O nedenle fiziği çalıştıysanız ve tam öğrenmediğinizi hissediyorsanız şu an tekrar yapmam sizin için tam bir fırsat olacaktır. Bu fırsatı değerlendirmek için en az birkaç tekrar yapmanız gerekir.

Fizikte tekrar yapıp artık iyi öğrendiğinizi düşündükten sonra çıkmış sınav sorularını çözerek konuları tam oturtabilirsiniz.

Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =