C2H5OH Nedir?

Kimyada bazı bileşikler çok yaygın oldukları için formülleri isimlerinin önüne geçmiştir. C2H5OH da bunlardan biridir. Bu yazıda C2H5OH nedir sorusuna kapsamlı cevap vermeye çalışacağız.

C2H5OH formülüne sahip bu bileşiğin yaygın adı etil alkol, sistematik adı ise etanol şeklindedir. Kullanımı çok yaygın olan bu madde fermantasyon ile canlılar tarafından üretilmektedir.

Bütün alkollü içeceklerin içerisinde bulunan bu madde aynı zamanda temizlik başta olmak üzere birçok alanda da kullanılmaktadır. Kısaca C2H5OH bileşiği oldukça önemli bir bileşiktir.

Aslında bu bileşiğin formülünü C2H6O şeklinde de ifade edebiliriz. Ancak açık formülü düşünüldüğünde OH bir arada bulunur. Akollerin hepsinde OH vardır.

c2h5oh nedir

Yukarıda C2H5OH açık formülü gösterilmiştir.

C2H5OH Soruları

Bileşiğin formülünü öğrendik. Şimdi de konuyla ilgili en çok sorular sorulara yanıt vermeye çalışalım.


C2H5OH yaygın adı nedir?

Yaygın adı yukarıda belirttiğimiz gibi etil alkol şeklindedir.


C2H5OH sistematik adı nedir?

Sistematik adı etanol şeklindedir.


C2H5OH organik mi?

Bir alkol bileşiği olduğu için organiktir. Alkoller organik maddelerdir.


C2H5OH asit mi baz mı?

Etil alkol zayıf asit özelliği gösterir. İçerisinde OH olduğu için baz zannedilir ancak değildir.


C2H5OH suda çözünür mü?

Evet suda çözünür. İkisi de polar maddelerdir. Ancak sulu çözeltisi elektrik akımını iletmez. Çünkü suda iyonlaşarak değil moleküler halde çözünür.


Etil alkolün mol kütlesi nedir?

Formülüne bakarsak 2 karbon, 1 oksijen ve 6 hidrojen içermektedir. Karbon 12, oksijen 16 ve hidrojen 1 kütleye sahiptir. Öyleyse etil alkolün mol kütlesi 2.12 + 16 + 6.1 =46 g/mol bulunur.


Etil Alkolün Kullanım Alanları

Etil alkol formülüyle ilgili sorulan birçok soruya cevap verdik. Şimdi de etil alkolün kullanım alanları üzerinde biraz duralım.

Etil alkolün yani etanolün en yaygın kullanımı alkollü içeceklerde kullanımıdır. Alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türü etanoldür. Ancak bu içkilerin sağlımıza büyük zararlar verdiğini unutmamamız gerekiyor.

İyi bir yanıcı olan etil alkol yakıt olarak da kullanılabilir. Renksiz olan bu madde organik yollardan elde edilir. Fermantasyon organizmaları şeker kamışı, mısır, üzüm gibi maddelerdeki şekeri kullanarak etil alkol üretebilir.

Etil alkol ayrıca kimya sanayisinde, kozmetikte, ilaç sanayisinde de yoğun olarak kullanılan bir maddedir. Alkoller genel olarak iyi dezenfektan maddelerdir. Kolonya gibi maddelerde de etil alkol kullanımı yaygındır.

Bütün alkoller etil alkol değildir. Örneğin metil alkol tek karbonlu bir alkoldür ve oldukça tehlikelidir. Tüketmek körlüğe ya da ölüme neden olabilir.

Alkoller diğer organik bileşiklerden de çeşitli yöntemlerle elde edilebilirler.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 10 =