Eriyen Dikiş İpi Ne Zaman Erir?

Birçok yaranın tedavisinde ve ameliyatlarda dikiş ipliği kullanılmaktadır. Bu iplikler de halk arasında genellikle eriyen ve erimeyen dikiş ipi olarak ayrılır. Aslında tıbbi olarak çok daha farklı özelliğe göre çeşitli sınıflandırmalar yapılabilir. Bu yazıda eriyen dikiş ipi ne zaman erir sorusuna cevap vereceğiz.

Eriyen dikiş ipleri erken eriyen ve geç eriyen olarak ikiye ayrılabilir. Erken eriyen ipler 1 hafta – 10 gün kadar sürede erir. Ancak bazı türleri daha kalındır ve 6 ay kadar vücutta kalabilir. Kullanıla malzemeye göre bu süre değişkenlik göstermektedir.

Eriyen dikiş ipi ne renk ya da hangi renk dikiş ipi erir gibi sorular da sık sorulmaktadır. Burada renkte ziyade kullanılan malzeme ve ip kalınlığı önemlidir. Eğer bilgi istiyorsanız dikişi atan doktorunuza sormanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Dikiş iplerinin renklerine göre sınıflandırılması hakkında bazı bilgileri aşağıda verdik.

Eriyen dikiş ipi ne zaman erir

Eriyen Dikiş İpinin Avantajları

Bazı operasyonlarda eriyen yani kaybolan dikiş ipi kullanırken bazılarında ise erimeyen dikiş ipi kullanılır. Erimeyen dikiş ipini vücut çözemediği için yara iyileşir iyileşmez doktor randevusunda doktor bu dikişleri çekerek alır.

Eriyen dikiş ipinin çeşitli avantajları vardır. Bunlardan en önemlisi estetik kaygısıdır. Eriyen dikiş ipleri genellikle daha hafif bir iz bırakır. Ancak burada yaranın derinliği ya da ameliyat izinin büyüklüğü de önemli bir faktördür.

Erimeyen dikiş iplerinin alınması için tekrar doktora gitmek gerekir. Ancak eriyen dikiş ipleri için böyle bir işleme gerek yoktur. Erime zaman içerisinde kendiliğinden gerçekleşir. Bazı durumlarda erimenin farkına bile varmazsınız. Bazı durumlarda ise dikiş ipinin döküldüğüne şahit olursunuz.

Vücudun iç kısımlarında yapılan operasyonlarda genellikle eriyen dikiş ipi tercih edilir. Burada amaç dikişleri almak için tekrar cerrahi bir operasyon yapmamaktır.

Renklere Göre Dikiş İpleri

Eriyen dikiş ipi hangi renk şeklinde soruyu dikiş taşıyan hemen hemen herkes sormaktadır. Ya da çok sık kullanılın mavi ip için mavi dikiş ipi erir mi sorusu da oldukça yaygındır.

Mor dikiş ipi: Eriyebilen, sentetik bir dikiş ipidir. Hidroliz yoluyla erir. Saydam, mor ya da menekşe rengi olabilir. Kimyasal adı poliglaktik asit şeklindedir.

Mavi dikiş ipi: Poliprolen maddesinden yapılmıştır. Erimeyen bir dikiş ipidir. Dayanıklıdır. Çeşitli ameliyatlarda sıkça tercih edilir.

İpek dikiş ipi: Oldukça sağlam bir dikiş ipidir. Kullanımı kolaydır. Normalde erimez ancak çok uzun süre geçtiğinde doku tarafından parçalanır. Yaygın kullanılan bir üründür.

Bunların dışında da eriyen ve erimeyen çeşitli renk ve özellikte dikiş ipleri bulunmaktadır. Dikiş ipleri doğal maddelerden elde edildiği gibi sentetik olanları da oldukça yaygındır.

Eriyen dikiş ipi ne renk sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. Farklı renklerde eriyen dikiş ipleri bulunur. Operasyonu yapan doktora sormanız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü eriyen dikiş iplerinin de erime süresi yukarıda belirttiğimiz gibi farklılık göstermektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 4 =