Fizik Dersini Yapamıyorum

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin en çok zorlandığı ders fiziktir. Bu durum geçmiş yıllarda da böyleydi, şimdi de böyle. Öğrencilerden aldığımız sayısız şikayet sonucunda fizik dersini yapamıyorum diyen öğrencilerin sorunlarına kesin çözüm getirmeye karar verdik.

Bir derste zorlanan öğrencilerin en yaygın şikayeti dertlerinin anlaşılamamasıdır. Biz, fizik yapamıyorum diye sayısız öğrenciyle karşılaştığımız için sizi çok iyi anlıyoruz. Aşağıdaki şikayetlere bir göz atın. Bu şikayetlerden biri veya bir benzeri size aitse doğru yerdesiniz demektir.

 • Sayısalcıyım ama fizik yapamıyorum.
 • Fizik çalışsam da olmuyor.
 • Ezberlediğim formülleri karıştırıyorum.
 • Fizikte öğrendiklerimi hemen unutuyorum.
 • Fizik öğrensem de bu netlerime yansımıyor. Yine aynı neti yapıyorum.
 • Fizik netim artmıyor.
 • Tıp istiyorum ama fizik yapamıyorum.
 • Mühendislik istiyorum ama fizik yapamıyorum.
 • Fizik nasıl öğrenilir emin değilim.
 • Fizik nasıl çalışılır bilmiyorum.
 • En zorlandığım ders fizik dersi.

İşte bu ve benzeri şikayetleriniz varsa emin olun sizin gibi birçok öğrenci var. Ancak sizin gibi çok öğrenci olması sizin sorununuzu çözmüyor. Sizin bir şekilde fizik dersini yapabilmeniz gerekiyor. Şimdi birlikte sorunu çözmeye çalışalım.

Fizik dersini yapamıyorum

Fizikte Başarılı Olmanın Yolları

Öncelikle şu soruyu sorarak başlayalım. Fizik gerçekten çok zor bir ders mi?

Kısa ve net cevap: Fizik zor bir ders değil. Sadece ilk etapta anlaşılması biraz güç bir ders diyebiliriz.

Fizik dersinde başarılı olmak sabır ve bol çalışma isteyen bir süreçtir. Bu başarıldığında fizik en zevkli ders olur.

Fizik dersini yapamıyorum şeklindeki şikayetler bazı konuların anlaşılması güç olduğu için ortaya çıkıyor. Bunu halletmek için de izlememiz gereken bazı basamaklar bulunuyor.

1. Konu Listesi Oluşturun

Fizik öğrenmek istiyorsanız önce elinizde hazır bir konu listesi olmalıdır. Yani çalışma sürecinde neyle karşılaşacağınızı önceden bilmeniz gerekir.

Fizikte diğer sayısal derslerden daha fazla konu bulunuyor. Ancak bu konuların çoğu kısa kısa konulardır. Bu nedenle 9. sınıf müfredatından başlayarak konu listesini yapın.

Konu listesine sırayla çalışmanız gerekir. Bir konuyu bilmeden diğerini anlamak bazen güç oluyor o yüzden oluşturduğunuz konu listesinde sırayla gitmeniz gerekir. Sıfırdan fizik öğrenmek yazısında buna değinmiştik.

2. Temel Konuları Çok İyi Öğrenin

Özellikle 9. sınıf konuları olmak üzere temel konuları iyi öğrenin. Fizikte temel kavramları bilmek konuları yerine oturtmak açısından çok önemlidir.

Fiziğin özellikleri, kuvvet, hareket, denge, dinamiğin temel prensipleri, gölge, ayna, elektrik akımı gibi temel konuları iyi öğrenmeniz gerekir. Bu konuları iyi öğrenene kadar gerekirse 10 tekrar yapın. Her tekrar bir öncekinden daha kolay olacaktır. Her çalışmanızda yeni bir bilgi öğreneceksiniz.

Eğer fizikte çok zorlanıyorsanız o zaman size tavsiyemiz tek bir konuyu odaklanmaktır. Tek bir konuyu çok iyi çalışın ve öğrenip öğrenmediğinizi kontrol edin. Fizikte başka konu yokmuş gibi yüklenerek çalışın. Eğer başarı sağlarsanız aynı yöntemi diğer konular için de uygularsınız.

3. Not Alın

Not almak genel olarak ders çalışmakta önemlidir. Ancak fizik gibi ilk kavramanın zor olduğu yerlerde not almak daha da önemlidir. Çalışırken karşınıza tonla formül çıkacaktır. Bu formüller bir birine karışmasın istiyorsanız not alarak çalışın.

Not alırken amaç bu notlara tekrar çalışmaktan ziyade öğrenilen bilgileri küçük küçük yazarak zihinde yer etmesini sağlamaktır.

Herkesin kendine ait not alma yöntemi vardır. Siz de kendi yönteminizle not alın. Her şeyi detaylı yazmıyorsanız da çok sıkmayın canınızı.

4. Sabırlı Olun

Fizikte öğrendiğiniz her bilgi sizi net yükseltmeye ve fizik öğrenmeye bir adım daha yaklaştıracaktır. Bazen her şeyi bilseniz dahi bir konudaki bir bilgiden soru kaçırabiliyorsunuz. Bunun için hepsini öğrenene kadar sabırlı olun.

Fizik yapamıyorum diyen öğrencilerin büyük bir kısmı belli bir seviyeye gelip dersi bırakıyorlar. Yeterince sabırlı ve inatçı davranmıyorlar. Bu sabrı ve inadı göstermek zorundasınız.

Eğer bu kadar sabır gösteremem veya bu kadar çalışamam diyorsanız o zaman şikayet etmemelisiniz. Dünyada hiçbir başarı çalışmadan olmaz. Size burada çalışmadan bir başarı yöntemi sunmuyoruz. Doğru çalışma sistemiyle en iyi sonuca nasıl ulaşılır bunun yolunu göstermeye çalışıyoruz.

5. Bütün Konuları Bitirin

Temel konuları bitirdikten sonra eksik kalan koluna yoğunlaşmanız gerekir. Elinizdeki konu listesiyle kontrol edebilirsiniz.

Bazen bir konunun anlaşılmaması başka bir konuya bağlı olabiliyor. Fizikte örneğin harmonik hareket ile çembersel hareket bağlı konulardır. Birini bilmeden diğerini tam anlamamanız normaldir.

Bu nedenle ben fizik dersini yapamıyorum demeden önce bütün konuları bilip bilmediğinize bir bakın. Hepsini bilmiyorsanız eksik konuları tamamlayın.

6. Tekrar Yapın

Keşke öğrendiğimiz her şeyi sonsuza kadar aklımızda tutabilseydik. Ancak insan beyni nankördür. Bu yüzden öğrendiklerimizi unutuyoruz.

Öğrendiklerimizi hatırlamanın en iyi yöntemi ise tekrar yapmaktır. Size bu konuda garanti verebilirim. Bir konuyu çalıştıktan sonra araya biraz zaman girdikten sonra tekrar yaptığınızda çok daha kolay öğreneceksiniz. Her tekrar bir öncekine göre daha kolay olacaktır.

Yeter ki ilk çalışma sürecindeki sancıyı atlayın. Ondan sonra tepeye çıkmış, zorlukları yenmiş ve aşağı kaymanın keyfini sürüyor olacaksınız.

Bu 6 adım fizik dersini yapamıyorum diyenlerin kesin ilacıdır. Bunların yanında bol soru çözmek, deneme çözmek, çıkmış soru çözmek, farklı kaynaklardan yararlanmak gibi yöntemlerle de bu öğrendiklerinizi pekiştirirseniz fizik netiniz de artar. Ful bile çekersiniz. İnanın, yapacaksınız.

Tags:
Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − one =