Kimyager ile Kimya Mühendisi Arasındaki Farklar

Kimyagerlik ve kimya mühendisliği mesleklerinin her ikisinin de temelini kimya ve kimyasallar oluşturmaktadır. Ancak çok karıştırıldığı ve merak edildiği için bu yazıda kimyager ile kimya mühendisi arasındaki farklar üzerinde duracağız.

Bunu anlamak için hem kimyager nedir hem de kimya mühendisliği nedir bilmemiz gerekir.

Maddelerin kimyasal özelliklerini her düzeyde inceleyen ve kimya bilimi ile ilgilenen insanlara kimyager denir. Kimya mühendisliği ise içerisinde kimya olan her türlü ürünün üretilmesi, bu ürünlere uygun tesis yapılması, üretim ve dağıtım süreçlerindeki aşamaların yönetilmesi gibi işin ekonomik ve teknik boyutlarıyla ilgilenmektedir.

Yani aslında kimyager ve kimya mühendisi arasında temel farklar vardır. Biri kimya bilimiyle ilgilenirken diğeri ise kimya bilgisiyle üretim yapmak ve üretimle ilgili süreçleri yönetmekle sorumludur. Kimyagerler  bilimler, kimya mühendisleri mühendislik ve teknikle ilgilenirler.

Kimyager ile kimya mühendisi arasındaki farklar

İlgili yazı: Kimya bilimiyle ilgi meslekler

Maddeler Halinde Aradaki Farklar

İkisinin arasındaki temel farkları öğrendik. Şimdi de kimyager ve kimya mühendisi arasındaki farkları maddeler halinde yazalım.

  • Kimyager bilimle, kimya mühendisi teknikle ilgilenir.
  • Kimyagerler kimyasallarda sorumludur. Kimya mühendisleri ise üretimden sorumludur.
  • Kimyagerler kimya eğitimi alır. Kimya mühendisleri ise bunun yanında endüstri dersleri alır.
  • Kimyagerler için kimya ön plandayken kimya mühendisleri için karlılık, verimlilik gibi kavramlar ön plandadır.
  • Kimyagerler daha çok laboratuvarlarda ve üniversitelerde çalışırken kimya mühendisleri fabrika ve benzeri kurumlarda çalışır.
  • Kimyagerler genellikle bütün kimya ile ilgiliyken, kimya mühendisleri ekonomik değeri olan kimyasallarla daha çok ilgilenmektedir.

Bütün bunlarla birlikte mühendislikte matematik esas olduğunu unutmayın. Bir kimya mühendisi çeşitli matematik dersleri ve mühendisliğin temel derslerini alır. Ancak bir kimyager de kimya alanında çok daha derin ve kapsamlı eğitim görür.

Kimya mühendisliği okunur mu ya da kimyager olunur mu şeklinde aklınızda sorular varsa her iki mesleği de detaylarıyla incelemeniz gerekir. Çalışma koşullarından tutun da iş olanaklarına kadar birçok bilgiye hakim olmak doğru kararı vermek açısından önemlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × four =