Matematiği Geliştirme Yolları

Matematik eğitim hayatının şüphesiz ki en önemli dersidir. Aynı zamanda matematik eğitim sürecinde öğrencileri en çok zorlayan derstir. Eğer doğuştan matematiğe karşı yeteneğiniz varsa ve hiç zorlanmıyorsanız sorun yok. Ancak öğrencilerin çok büyük bir bölümü matematik dersinde zorlanmaktadır. Bu yazıda matematiği geliştirme yolları üzerinde duracağız. Bahsettiğimiz yollar birçok öğrenci tarafından denenmiş ve iyi sonuçlar alınmış yöntemlerdir.

Matematikte kendini geliştirmek veya matematik becerisini geliştirmek anlık bir iş değil, çaba gerektiren ancak eğlenceli bir süreçtir. Neden eğlencelidir diyoruz. Çünkü insanın önceden yapamadığı bir şeyleri yapabildiğini görmesi kadar zevkli bir şey yoktur. Evet çalışırken zevk almazsınız belki. Ancak başarılı olunca, bir şeyleri daha iyi yaptığını görünce kendinizi çok daha iyi hissedecek ve buna değdi diyeceksiniz. Bunu aklınıza oturtarak matematiği geliştirme yollarına bakabiliriz.

Matematik Nasıl Geliştirilir?

Matematiği geliştirme temel olarak öğrencinin matematiksel düşünme ve matematiksel problemleri çözme yeteneğinin artmasıdır. Matematiksel yeteneğin artması için bu yönümüzü çok çalıştırmalıyız. Nasıl ki bir koşucu yarışmada başarılı oluncaya kadar defalarca koşuyorsa siz de matematikte başarılı olmak adına defalarca aynı şeyi tekrar edeceksiniz.

Matematiksel becerileri geliştirmek için aşağıdaki yöntemlere dikkat edin.

Problemleri Doğru Anlamaya Odaklanın

Matematikte bol soru çözmek önemlidir. Matematiğimi nasıl düzeltebilirim diyenlere genelde bu öneriyi yapıyoruz. Ancak öğrenciler soruları çözerken bir noktayı kaçırıyorlar. Problemleri anlamak yerine formül ezberlemek anlık olarak daha kolay gelebilmektedir. Ancak uzun vadede problemleri ve kavramları anlamaya odaklanmak daha önemlidir.

Soruda çözüme gitme konusunda gösterilen fazla acelecilik bize zaman kazandırmaz. Ancak soruları iyi anlamayı alışkanlık haline getirirsek matematiğimiz zamanla gelişecek ve işlem hızımız da artacaktır.

Farklı Soru Tiplerinden Bol Miktarda Çözün

Eğitim hayatımız boyunca karşılaştığımız matematik genellikle farklı tip soruların bir araya getirilmesidir. Bu nedenle ne kadar çok soru tipi yani problem görürsek ve tecrübe edersek matematiğimiz o kadar gelişir. Çok soru tipi görebilmek için de farklı kaynaklardan bol miktarda çözüm yapmak gerek.

Matematikte başarılı olan öğrencilerin ortak özellikleri farklı tipte çok soru görmeleridir. Bu tür öğrenciler soruları görür görmez nasıl işlem yapacakları doğrudan akıllarına gelir. Bunun nedeni benzer soru tipini daha önce görmeleridir.

Özellikle ortaokul ve lise düzeyinde matematik testlerinde başarı doğrudan soru tipi tecrübesiyle ilişkilidir.

Hiçbir Konuyu Hafife Almayın

Matematikte bazı konular elbette diğerlerinden daha kolaydır. Ancak konunun kolay olması bu konuda zor soru sorulamayacağı manaya gelmez. Özellikle matematikte hedefi eksiklerini tamamlamak ve belli bir düzeye gelmek olan öğrencilerin basit konulara daha çok odaklanmaları gerekir.

Basit gördüğünüz konuları da hafife almayın ve o konuları mükemmelleştirmeye çalışın. Basit konuları çok iyi düzeyde bilirseniz işlem hızınız ve kabiliyetiniz artar. Böylece ileri düzey konuları daha kolay öğrenirsiniz.

Ayrıca şunu unutmayın. Sınavlarda kolay konular ile zor sorular aynı puanı getirir. Zor bir konuyu öğrenmek bazen çok vaktimizi alırken basit konulardan çok daha rahat puan elde ederiz. Ancak basit konuları basit görmemek ve sorularını çözerken ciddiyetle çözmek gerekir.

Yukarıdaki adımları ciddi bir şekilde uygular ve düzenli bir şekilde çalışırsanız matematiğiniz zamanla gelişim gösterecektir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 6 =