Mor Hangi Renklerden Oluşur?

Mor renk kraliyet ailelerinde asaletin sembolü olan oldukça güzel bir renktir. Daha parlak olan mor, pembeye nazaran daha koyu ve daha ciddi bir görüntüye sahiptir. Mor hangi renklerden oluşur sorusunun cevabı bu yazımızda.

Mor renk mavi ve kırmızı renklerinin karışımıyla elde edilmektedir. Mavi ve kırmızı renk oranlarının arttırılması morun tonunu da değiştirecektir.

Bazen yeşil hangi renklerden oluşur ya da mavi renk nasıl elde edilir gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda ana renk ve ara renk kavramlarını bilmek gerekir.

Mavi, kırmızı ve yeşil ana renklerdir. Geri kalan bütün renkler bu ana renklerin karışımıyla elde edilir. Renk karışımları tablosu üzerinde bu renkleri karıştırarak milyonlarca ayrı renk elde edilebilir.

Mor hangi renklerden oluşur

Mor Nasıl Elde Edilir?

Mor elde etmek için yukarıda belirttiğimiz gibi kırmızı ile maviyi karıştırır. Aslında mora farklı tonlar vermek için içerisine az miktarda yeşil de konabilir. Ancak genel anlamda mor, mavi ve kırmızı karışımıdır.

Fizikteki ana renkler ile resimdeki ana renkler farklıdır. Örneğin resim dersinde bize ana renkler mavi, sarı ve kırmızı olarak öğretilir. Çünkü yeşil de sarı ve mavinin karışımıyla elde edilebilmektedir. Ancak bilimsel olarak ana renk sarı değil yeşildir. Sarı ise yeşil ve kırmızı karışımından elde edilmektedir.

Renk karışımları tablosundan ve temel fizik dersinden de bildiğimiz gibi mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılırsa magenta dediğimiz renk elde edilecektir. Ancak magenta ile morun farkı vardır. Magentaya biraz daha mavi ton ekleyip koyulaştırırsanız mor tonlar elde edersiniz.

Mor ara bir renk olduğu için tam olarak nasıl bir mor istediğine göre kırmızı ve mavi oranı da değişecektir. Ancak daha açık bir kırmızı ile mavi karıştırmak daha orijinal bir mor elde etmeyi sağlayacaktır.

Peki mavi renk veya kırmızı renk nasıl elde edilir diyorsanız bunlar ana renklerdir. Ana renkler elde edilmez. Kendiliğinden vardır.

Mor renge siyah ekleyerek de koyulaştırabilir ya da beyaz ekleyerek daha pembeye çalan açık bir hale getirebilirsiniz. Beyaz bütün renklerin karışımıdır. Siyah ise renksizlik durumudur.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 19 =