Neden Tarih Öğrenmeliyiz?

Tarih, hepimizin bildiği gibi sosyal bilimlerin temelidir. Bu nedenle eğitim programlarında tarih dersi zorunlu olarak yer almaktadır. Liseye giriş ve üniversiteye giriş sınavlarında tarih soruları yer aldığı gibi üniversitede de tarih dersi okutulmaktadır.

Bu yazıda neden tarih öğrenmeliyiz sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Eğer bunu bilirsek dersi daha çok sever ve mantığını da anlamış oluruz. Gerçekten tarih dersi öğrencilere yük olmak için oluşturulmuş bir ders değil, bilinçli bir insan olmak için bir zorunluluktur. Önce tarih nedir kısaca hatırlayalım.

Tarih, geçmişte yaşamış insan topluluklarının yaşayışlarını belgelere dayanarak ve neden sonuç ilişkisi içerisinde açıklayan sosyal bir bilimdir.

neden tarih öğrenmeliyiz

Neden Tarih Öğreniyoruz?

Neden tarih öğreniyoruz sorusunu tarih bilimine giriş konusunu gören 9. sınıf öğrencileri için maddeler halinde açıklayalım:

 1. Geçmişi daha iyi öğrenip ondan dersler çıkarmak
 2. Geleceği tarihi bilgi sayesinde daha iyi planlamak
 3. Milli kimliğimizi ve nereden geldiğimizi öğrenmek
 4. Milletler arası meseleler hakkında fikir sahibi olmak
 5. Milli bilinci oluşturmak
 6. Ortak geçmişe sahip bir toplum olabilmek
 7. Geçmişin birikimlerini gelecek nesillere aktarmak
 8. Tarihe bakarak olay ve olguları daha iyi kavrayabilmek
 9. Geçmişe olan merak duygusunu tatmin etmek
 10. Kuşaklar arasında bağlantı kurmak

Yukarıdaki 10 madde neden tarih öğreniyoruz sorusunu yanıtlamaya yetecektir. Ancak en basit haliyle şöyle düşünebilirsiniz.

Tarihimizi Neden Bilmeliyiz?

İnsan sadece bugünle değil, geçmiş ve gelecekle de ilgilenen bir canlıdır. Bunun sonucudur ki biz geçmişi sürekli araştırma gereği duymaktayız. Ayrıca geleceğe de kalıcı eserler bırakmak duygusu taşıyoruz.

Geçmişte yaşayan ve tarih sahnesinde rol oynayan herkes aynı zamanda bizim atalarımızdır. Öyle veya böyle tarihte yer almış insanların torunlarıyız. Bu nedenle de tarihte yaşanan bizi de ilgilendirmektir. Millet olarak ortak bir tarih öğrenmek bizi birbirine bağlı, ortak hedefleri olan bir toplum haline getirir. Millet olma duygusu iyi bir tarih bilinciyle gelişebilir.

Tarihi bilmek kişiye bilinç kazandırır. Çünkü bugün yaşanılan dünya, geçmişte yaşanılan şeylerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bugün yaşadıklarımız ise geleceği şekillendirecektir.

İlgili yazı: Maddeler halinde tarih öğrenmenin faydaları

Tarihi Nasıl Öğrenebiliriz?

Neden tarih öğrenmeliyiz artık biliyoruz. Yukarıda anlatılanları farklı açılardan daha da detaylandırmak mümkündür. Zaten çoğumuz tarih bilincinin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Öyleyse şimdi asıl soru tarihin nasıl öğrenilebileceğidir.

Tarihi bilmek istiyorsak en çok ihtiyacımız olan şey merak duygusudur. Merak tarihin anahtarıdır. Zaten tarih bilimi de merakla gelişip bugünlere gelmiştir. Eğer merak duygunuz varsa tarih öğrenme konusunda en büyük adımı çoktan atmışsınız demektir. Bundan sonra önemli olan bunun üzerine doğru bilgiyi inşa etmektir.

Aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz tarih öğrenme konusunda epey avantaj elde edersiniz.

 • Okuldaki tarih dersin hafife almayın. İyi bir tarih bilgisinin temeli okulda atılır. Okulda tarihin ana hatlarını iyi öğrenin.
 • Bol okuyun. Ama okuduklarınız konusunda şüpheci olun. Her yazılan doğru olmayabilir.
 • Tarihin belgelere dayandığını unutmayın. Bir tarih bilgisi edinirseniz bunun belgesinin ne olduğuna dikkat edin. Böylece kaynaklı doğru bilgilere erişirsiniz.
 • Karşılaştırmalı okuyun. Çapraz okuma tekniğini deneyin.
 • Bol miktarda not alın. Yazdıklarınız daha kalıcı hale gelecektir.
 • Eski kaynakları orijinallerinden okuyun. Bunun için Osmanlıca okumayı öğrenin. Çok keyifli olacağını unutmayın.
 • Mutlaka yabancı dil öğrenin ve yabancı kaynakları da okuyun.

Bunları yaparsanız tarih öğrenirsiniz. Ne kadar azimli olursanız o kadar başarılı olursunuz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 14 =